Отруйні та їстівні гриби

Слайды и текст этой презентации

Слайд №1
Отруйні та їстівні гриби. Вічна проблема
Підготував:
Гріненко Олексій

Слайд №2
Гриби – делікатес і отрута
Гриби – це одне з найцікавіших і найтаємніших явищ природи, цінний харчовий продукт, однак серед грибів багато отруйних, які можуть викликати сильні отруєння, а іноді і смерть. Це такі гриби, як бліда поганка, мухомори, опеньки несправжні та багато інших. Для отруєння досить з’їсти половину поганки, а смертність від неї досягає більш як у 50 % випадків.
Слайд №3
Слайд №4
Слайд №5
Симптоми отруєння грибами
Розрізняють чотири групи отруєння людей грибами, у тому числі:Перша група – отруєння грибами строчками, виявляється через 6-10 годин, з’являється слабкість, нудота, блювота, іноді розлад шлунку.Друга група – отруєння блідою поганкою і близькими до неї видами грибів, виявляється через 8 — 24 години, рап-тові болі в животі, блювота, розлад шлунку, слабкість, зниження температури, висока імовірність смертельних наслідків.
Слайд №6
Третя група – отруєння мухоморами виявляється через 30 хвилин – 6 годин, появляється нудота, блювота, розлад шлунку, запаморочення, марення, розширення зіниць. Рідко наступає смерть.Четверта група – отруєння опеньками несправжніми, жовчним і чортовим грибом та неспецифічне отруєння їстівними грибами при неправильному приготуванні, збе-ріганні та заготівлі. Відсутні загальні ознаки отруєння, яке виявляється через 30 хвилин – 2 години розладнанням шлунково-кишкового тракту.
Слайд №7
Отруйні Гриби
Слайд №8
БЛІДА ПОГАНКА
Слайд №9
Бліда поганка
 Зростає цей гриб в лісовій зоні, особливо в південній частині, зустрічається на узліссях, просіках і в інших місцях зростання їстівних грибів. Сезон плодоношення з червня по жовтень. Капелюшок діаметром до 11 см, спочатку у вигляді дзвіночка, потім трохи опукла, шовковиста, біла, блідо — зелена, жовто — зелена або оливково — зелена, в середині зазвичай темніше — до оливково — бурої, без пластівців і лусочок на поверхні.
Слайд №10
ГІГРОФОР КОНІЧНИЙ
Слайд №11
ДОЩОВИК НЕСПРАВЖНІЙ
Слайд №12
Неїстівний; отруйний гриб. Природа отруйної речовини не з’ясована. Росте по всій Україні в листяних і хвойних лісах на узліссі, край доріг, з червня по листопад. Дощовика несправжнього часом помилково збирають замість дощовика їстівного.
Слайд №13
ЕНТОЛОМА ЖОВТУВАТО-СИЗА ОТРУЙНА
Слайд №14
ЕНТОЛОМА СІРА ОТРУЙНА
Слайд №15
ІНОЦИБЕ ВОЛОКНИСТИЙ
Слайд №16
Поширений гриб у Прикарпатті, на Поліссі та в Лісостепу. Росте у листяних та хвойних лісах, часто; у червні-жовтні. Отруйний гриб. Його часом помилково приймають за опенька справжнього.
Слайд №17
ІНОЦИБЕ ЗВИЧАЙНИЙ
Слайд №18
ІНОЦИБЕ ПАТУЙЯРА
Слайд №19
КЛІТОЦИБЕ ВОСКОВИЙ
Слайд №20
Опис: Розмір шапки 2-8 см у діаметрі, з вигляду він плоско або увігнуто розпростертий, іноді майже лійкоподібний, з тонким, спочатку закрученим, далі плоским, здебільшого хвилястим, часом піднятим вгору, краєм; матово-білий, із світлішими розводами, згодом сірувато-жовтувато-білий,. М’якуш білий, на смак і запах приємний.
Росте по всій Україні у серпні — жовтні, великими групами, у хвойних та листяних лісах
Слайд №21
КЛІТОЦИБЕ ЗНЕБАРВЛЕНИЙ
Слайд №22
КЛІТОЦИБЕ ОРАНЖЕВО-ЧЕРВОНИЙ
Слайд №23
Шапка 10-12 см у діаметрі, товстощільном’ясиста, опукло-, плоско- або увігнуторозпростерта, оранжево-червонувато, оранжево або оранжево-червонувато-коричнева, гола або дрібно-притиснуто-луската.
Зустрічається дуже рідко переважно в Криму. Росте на пеньках, гнилих стовбурах різних листяних дерев (дуб, граб) та чагарників; у вересні — жовтні. Отруйний гриб.
Слайд №24
КЛІТОЦИБЕ ЧЕРВОНУВАТИЙ ОТРУЙНИЙ
Слайд №25
ЛЕПІОТА КОРИЧНЕВО-ЧЕРВОНУВАТА
Слайд №26
МУХОМОР БІЛИЙ СМЕРДЮЧИЙ
Слайд №27
МУХОМОР ПАНТЕРНИЙ
Мухомор пантерний
Слайд №28
Шапка 4-10 см у діаметрі, напівсферична, згодом опукло- або плоскорозпростерта, з тонким рубчастим краєм, буро-коричнева, іноді з легким рудуватим відтінком, сірувато-коричнева або буро, з численними білими пластівцями. Росте у листяних і хвойних лісах, часто, з липня по жовтень. Поширений по всій Україні. Містить такі отрути: мускарин, мікоатропін.
Мухомор пантерний
Слайд №29
МУХОМОР ПУРПУРОВИЙ
Слайд №30
МУХОМОР ЧЕРВОНИЙ
Слайд №31
Росте у хвойних і листяних лісах групами, часто. Плодові тіла утворює з липня по листопад. Поширений по всій Україні. Використовують у гомеопатії при атеросклерозі, невралгії та зниженні загального тонусу. Мухомор червоний містить отрути:мускарин, мікоатропін.
Слайд №32
ОПЕНЬОК СІРЧАНО-ЖОВТИЙ НЕСПРАВЖНІЙ
Слайд №33
Поширений у всій Україні. Росте на старих пеньках листяних і хвойних дерев у серпні — листопаді. При вживанні в їжу гриб викликає тяжке, іноді смертельне отруєння. Основними токсинами гриба є фасцикулол E та фасцикулол F[1]. Опеньок сірчано-жовтий іноді помилково приймають за опеньок справжній, від якого він відрізняється зеленим кольором пластинок, жовтою шапкою.
Слайд №34
ПАВУТИННИК ОРАНЖЕВО-ЧЕРВОНИЙ ОТРУЙНИЙ
Слайд №35
ПЕЧЕРИЦЯ РУДІЮЧА ОТРУЙНА
Слайд №36
ПЕЧЕРИЦЯ ТЕМНО-ЛУСКАТА ОТРУЙНА
Слайд №37
РЯДОВКА ТИГРИСТА ОТРУЙНА
Слайд №38
СТРОЧОК ЗВИЧАЙНИЙ
Слайд №39
ЧОРТІВ ГРИБ
Слайд №40
Отруйний гриб, до деякої міри подібний до дубовика та синяка зернистого, від якого чітко відрізняється світлою шапкою. Росте у листяних лісах (під дубом, буком, грабом), у червні-вересні. Поширений на Поліссі, у лісостепу.
Слайд №41
Слайд №42
Існує безліч їстівних грибів, вони регулярно вирощуються і збираються у всьому світі. Гриби мають специфічний смак і запах, деякі з них є делікатесами і мають високу ціну.
Їстівні гриби
Слайд №43
БІЛИЙ ГРИБ
Слайд №44
Збирають у червні — жовтні. Найкращий з відомих їстівних грибів. Використовують свіжим, про запас сушать, солять, маринують. Шапка 3-20 см (до 50 см) у діаметрі, напівсферична опукло-розпростерта, сірувато-, рудувато- або червонувато-коричнювата чи кольору горіха, тонкозморшкувата (під дубами — кольору горіха, під соснами — пурпурово-коричнювата[1]). Шкірка не знімається. Пори світло-сіруваті, згодом жовтувато- або зеленувато-оливкуваті, оливкувато-коричнюваті. Зустрічається по всій Україні. Заготовляють у Прикарпатті та на Поліссі. Росте у листяних (під дубом, буком, грабом, березою, ліщиною) і хвойних (під сосною,ялиною) лісах.
Слайд №45
Польський гриб
Слайд №46
Слайд №47
Плеврот черепичастий 
М’якуш білий, пружний, з приємним смаком і запахом. Зустрічається по всій Україні. Росте групами на стовбурах листяних, зрідка хвойних дерев. Збирають у вересні — жовтні. Їстівний гриб. Вживають у їжу лише молоді гриби, бо старі плодові тіла жорсткі. Використовують вареним, смаженим і сушеним.
Слайд №48
Гриб-зо?нтик вели?кий, або строка?тий
Слайд №49
Слайд №50
Рядовка зелена
Слайд №51
Поширений на Поліссі та в Лісостепу. Росте у хвойних лісах, на піщаних ґрунтах. Збирають у вересні — листопаді. Плодові тіла напівзаглиблені в піщаний ґрунт. Заготовляють на Поліссі. Добрий їстівний гриб. Використовують свіжим, про запас засолюють, маринують.
Слайд №52
Лисичка справжня
Слайд №53
Маслюк звичайний
Слайд №54
Зустрічається по всій Україні у хвойних (соснових) і мішаних лісах. Збирають у липні — листопаді. Дуже добрий їстівний гриб. Використовують свіжим, про запас сушать, солять, маринують. Заготовляють у Прикарпатті, на Поліссі.
Слайд №55
Підберезник
Слайд №56
Слайд №57
Сироїжка
Слайд №58
Дубовик
Слайд №59
Гриб зимовий
Зустрічається по всій Україні на пеньках та стовбурах листяних, зрідка хвойних дерев; групами; у вересні — грудні. Добрий їстівний гриб у молодому стані (їстівна лише шапка). Використовують свіжим та сушеним.
Слайд №60
Опеньок літній
Слайд №61
Профілактика отруєння грибами
1. Збирайте тільки ті гриби, які добре знаєте.2. Ніколи не вживайте у їжу незнайомі гриби.3. Добре знайте відміни їстівних і отруйних грибів.4. Не збирайте ніяких грибів близько від залізничних і автомобільних шляхів, атомних і теплових електростанцій, великих промислових зон.5. Не купуйте на базарах суміші грибів із різних їх видів у якості грибної ікри, салатів, пирогів з грибами і інших виробів з подрібнених грибів.6. Не робіть домашню заготівлю грибів у герметичній упаковці, що викликає захворювання ботулізмом.7. Будь-яку заготівлю грибів на зберігання робіть тільки у відкритому посуді під марлею або папером.8. Обов’язково перевіряйте гриби на радіоактивність.9. Сушіть тільки певні види грибів, такі як білий гриб, підосичник, підберезник, маслюк, моховик, зморшок і трюфель білий; не користуйтеся сумнівними методами перевірки грибів на отруйність.   
Слайд №62
Дякую за увагу)))