Геологічні небезпечні явища

Слайды и текст этой презентации

Слайд №1
Виконала студентка гр МОА-112
Мохуренко Вікторія

Геологічні небезпечні явища

Слайд №2
Землетруси – коливання земної кори, що виникають у результаті вибухів у глибині землі, розламів шарів земної кори, активної вулканічної діяльності. Підземний удар викликає пружні коливання (сейсмічні хвилі), що поширюються по землі у всіх напрямках. Область землі, із якої виходять хвилі землетрусу, називають центром, а розташовану на поверхні землі ділянку — епіцентром землетрусу.

Землетруси
Слайд №3
Слайд №4
Звичайно коливання земної кори спостерігаються у вигляді поштовхів, їхня кількість і проміжки часу між ними можуть бути різноманітними і малопередбаченими. Інтенсивність землетрусу вимірюється в балах за шкалою Ріхтера, а в останні роки наша країна та ряд європейських держав використовують 12-бальну міжнародну шкалу МБК-64
Слайд №5
Характеристика землетрусу за дванадцятибальною системою
1 Непомітний струс грунту
2 Дуже слабкі поштовх
3 Слабкий- Відчуває лише невелика частина населення
4 Помірний- Розпізнається за легким дрижанням віконних шибок скрипом дверей і стін
5 Досить сильний
6 Сильний
7 Дуже сильний
8 Руйнівний
9 Спустошливий
10 Нищівний
11 Катастрофічний
12 Сильно катастрофічний

Слайд №6
Магнітуда — міра загальної кількості енергії, що випромінюється при сейсмічному поштовху і формі пружних хвиль.. Характеристика інтенсивності магнітуди:
2,0 і нижче І-ІІ Як правило, не відчувається населенням
3,0 III Відчувається деякими людьми у будівлях, пошкодження відсутні
4,0 ІУ-У Відчуває більшість людей, пошкодження будівель відсутні
5,0 УІ-УП Незначні пошкодження будівель, тріщини у стінах
6,0 УІІ-УІІІ Помірні пошкодження значні тріщини в слабких стінах, падіння незакріплених пічних труб
7,0 ІХ-Х Значні пошкодження, руйнування будинків поганої будови, тріщини у міцних будівлях
8,0 і вище
Слайд №7
Вулканізм
сукупність явищ, зумовлених проникненням магми з глибини землі на її поверхню. Матеріальні втрати від вивержень вулканів досить значні знищення будівель, селищ тощо. Активні вулкани виділяють пари ртуті, вміст якої в атмосферному повітрі під час виверження зростає на 1-2 порядки. Це призводить до виникнення геохімічних аномалій, шкідливих для здоров’я людини, отруєння газами при вулканічних виверженнях; ураження людей і руйнування будівель уламками вулканічних гірських порід; ураження людей і виникнення осередків пожеж у населених пунктах від вулканічної лави.
Слайд №8
Основними характеристиками вулканів є:
 лавові потоки – складаються з розплаву гірських порід, які розігріті до температури 900-1000 °С. Залежно від складу гірських порід лава може бути рідкою або в’язкою. Швидкість потоку лави може бути від декількох сантиметрів до декількох кілометрів на годину;
— тефра – це уламки застиглої лави більш давніх від поверхневих гірських порід і роздробленого вулканічного матеріалу, що утворює конус вулкану
— вулканічні грязьові потоки складаються з вулканічного потоку, змішаного з водою;
— вулканічні повені — це потоки води, які утворюються внаслідок бурхливого танення снігу і льодовиків від викидів вулкану.
— пекуча вулканічна хмара — це суміш розпечених газів і тефри. Лавини – швидкий, раптовий зсув вниз снігу та (або) льоду стрімкими схилами гір, який загрожує життю і здоров’ю людей, завдає шкоди об’єктам
Слайд №9
Провалювання земної поверхні
це просідання ґрунту внаслідок різного роду геологічних процесів. Найбільш розповсюджене в місцях розміщення карстових порід. Посиленню виникнення карстових воринок може сприяти осушення території. В деяких областях України ступінь ураженості карстовими процесами сягає 60-100% території. При цьому, характерними є явища карбонатного, сульфатного, соляного карсту. Особливу небезпеку викликають ділянки розвитку відкритого карсту (вирви, колодязі, провалля), при цьому в землі виникають тріщини, в які провалюються будівлі, споруди, транспортні засоби.
Слайд №10
Зсуви
це зміщення вниз по косій під дією сил тяжіння великих ґрунтових мас, що формують схили гірських річок, озерних та морських терас. Зсуви є одним із найнебезпечніших і дуже поширених природних явищ що може бути викликане як природними, так і штучними (антропогенними) причинами. До природних відносяться: збільшення крутизни схилів, підмив їх основи морською чи річковою водою, сейсмічні поштовхи та інше. Штучними причинами є: руйнування схилів дорожніми канавами, надмірним виносом грунту, вирубкою лісів, неправильним вибором агротехніки для сільськогосподарських угідь на схилах та інше.
Згідно з міжнародною статистикою, до 80% сучасних зсувів пов’язано з діяльністю людини (антропогенний фактор). Зсуви формуються переважно на ділянках зволожених і виникають при крутизні схилу 10° і більше. На глиняних грунтах при надмірному зволоженні вони можуть виникати і при крутизні 57°.
Слайд №11
Осип – це нагромадження щебеню чи грунту біля підніжжя схилів.
Абразія – це процес руйнування хвилями прибою берегів морів, озер та водосховищ. Абразійний процес найбільш поширений на Чорноморському узбережжі.
Слайд №12
ДЯКУЮ ЗА УВАГУ!